Search

Karmienie mlekiem modyfikowanym

baby-472923_1280

Promocja karmienia naturalnego pozwala uświadamiać kobietom, jak ważny jest pokarm matki dla niemowlęcia. Gwarantuje on prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, oraz wspomaga właściwe dojrzewanie układu nerwowego, przewodu pokarmowego i układu immunologicznego. W Polsce promocja karmienia piersią jest wszechobecna. Pojawia się ona w wielu poradnikach, czasopismach, stronach internetowych, a także ze strony rodziny i znajomych. Istnieje też Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece, w którym zawarte są przepisy prawne regulujące między innymi reklamę i właściwe znakowanie opakowań mleka modyfikowanego. Jednak nie dla każdej kobiety karmienie piersią jest wyborem oczywistym. Często podczas pierwszych i kolejnych prób karmienia pojawiają się mniejsze lub większe trudności, które zniechęcają zwłaszcza młode mamy. Kobieta ma także prawo odmowy karmienia piersią i ten wybór każdy musi uszanować. Problemy „techniczne” związane z karmieniem naturalnym pomagają rozwiązać poradnie laktacyjne, jednak zdarza się, że istnieją medyczne przeciwwskazania ze strony matki lub dziecka uniemożliwiające przystawienie noworodka do piersi. W sytuacjach kiedy kobieta nie chce lub nie może karmić piersią możliwe jest żywienie niemowlęcia mlekiem modyfikowanym, jednak istotne jest aby rodzaj mleka, jego ilość i moment wprowadzenia skonsultować z pediatrą.

            Karmienie sztuczne niemowląt opiera się na stosowaniu modyfikowanego mleka krowiego, które opracowane jest w taki sposób, aby składem jak najbardziej przypominało mleko kobiece. Modyfikacja mleka krowiego polega przede wszystkim na zmniejszeniu ilości białka i wzbogaceniu go o białka serwatkowe, tak aby nie obciążać niedojrzałych nerek niemowlęcia. Ilość węglowodanów zostaje zwiększona – aby mleko przypominało kobiecy pokarm, zostaje ono wzbogacone o laktozę. Profil lipidowy ulega zmianie, za pomocą dodatków olejów roślinnych dostarczających niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są konieczne do rozwoju mózgu oraz wzroku dziecka. Zawartość sodu zostaje obniżona, utrzymany jest prawidłowy stosunek wapnia do fosforu, a dodatek wielu witamin zapewnia dziecku prawidłowy wzrost i rozwój. Mleka modyfikowane zawierają także dodatki wspomagające dojrzewanie przewodu pokarmowego między innymi taurynę, prebiotyki lub probiotyki, oligosacharydy, oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

            Skład mleka kobiecego zmienia się wraz ze wzrostem dziecka, dlatego powstały dwa rodzaje mleka modyfikowanego, dostosowane do wieku i potrzeb niemowlęcia. W związku z tym wyróżniamy:

  • mleko początkowe – oznaczane cyfrą 1, przeznaczone dla niemowląt do 4 miesiąca życia, lecz można je podawać także przez cały pierwszy rok życia dziecka. Jest ono najbardziej zbliżone składem do mleka kobiecego ze względu na przewagę białek serwatkowych, dzięki temu mleko jest lepiej strawne. Skład preparatów do początkowego żywienia niemowląt w całości zaspokaja zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze.
  • mleko następne – oznaczane cyfrą 2, przeznaczone dla niemowląt od 5 miesiąca życia. W tym rodzaju mleka modyfikowanego stosunek białek serwatkowych do kazeiny jest podobny jak w niemodyfikowanym mleku krowim, ze względu na dojrzalszy układ pokarmowy dziecka. W mleku następnym zwiększa się ilość wapnia, żelaza, cynku i jodu. Ten typ mleka można podawać dziecku jako samodzielny posiłek lub z dodatkiem kaszek.

Istnieje także mleko typu Junior – oznaczane cyfrą 3, przeznaczone dla dzieci powyżej 1 roku życia. W diecie tych dzieci pojawia się mleko krowie, które zawiera bardzo małą ilość witaminy D, żelaza oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mleko modyfikowane typu Junior może uzupełnić te braki, a dodatkowo zawiera mniej białka i nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu z mlekiem krowim.

W Polsce dostępnych jest kilkanaście firm mleka modyfikowanego. Poniższa tabela przedstawia ich rodzaje oraz właściwości zdrowotne.

Tab. 1 Mleka modyfikowane dla zdrowych niemowląt.

Mleka modyfikowane przeznaczone dla zdrowych niemowląt
Mleka początkowe
(od 1 do 4 miesiąca życia dziecka)
Bebiko 1
Bebiko Comfort 1 (ułatwia trawienie)
Bebiko AR  (przeciw ulewaniom)
Bebiko HA 1 (hipoalergiczne)
Bebilon 1 z Pronutrą
Bebilon Comfort 1 (dla niemowląt z tendencją do kolek i zaparć)
Bebilon AR (przeciw ulewaniom)
Bebilon HA 1 Hipoalergiczny
Humana 1
Humana 1 Plus (wskazana dla niemowląt gorzej przybierających na wadze)
Humana 1 Plus Premium (wzbogacone o LC PUFA)
Humana HA 1 Plus Premium (hipoalergiczne z dodatkiem LC PUFA)
Humana AR (przeciw ulewaniom)
NAN Pro 1 (zawiera aktywne bakterie probiotyczne)
NAN Pro HA 1
NAN HA Sensitive (z obniżoną zawartością laktozy, przeznaczone dla niemowląt ze skłonnościami do kolek)
HiPP 1 BIO Combiotik
HiPP 1 Comfort Combiotik (łagodzi wzdęcia i zaparcia)
HiPP 1 HA Combiotik (hipoalergiczne)
Enfamil AR (ogranicza ulewanie)
Enfamil HA Digest (profilaktyka alergii)
Mleka następne
(od 5 miesiąca do 1 roku życia dziecka)
Bebiko 2
Bebiko Comfort 2 (ułatwia trawienie)
Bebiko HA 2 (hipoalergiczne)
Bebiko2 R (zwbogacoen w prebiotyki, wapń, żelazo, wit. D, kleik ryżowy)
Bebiko 2 Smaczny Sen
Bebilon 2 z Pronutrą
Bebilon Comfort 2 z Pronutrą (przeznaczony dla niemowląt z tendencją do kolek i zaparć)
Bebilon HA 2 Hipoalergiczny
Bebilon 2 Dobra Noc
Humana 2
Humana 2 Premium (z prebiotykiem)
Humana Na Dobranoc Premium
Humana HA 2 Premium (hipoalergiczne, z prebiotykiem)
NAN Pro 2 (zawiera aktywne bakterie probiotyczne)
NAN Pro 2 R (zawiera kleik ryżowy)
NAN Pro HA 2 (hipoalergiczne z dodatkiem żywych kultur bakterii)
HiPP 2 BIO Combiotik (z prebiotycznym błonnikiem pokarmowym)
HiPP 2 HA Combiotik (hipoalergiczne, z prebiotycznym błonnikiem pokarmowym)
Enfamil Premium 2

Źródło: H. Ciborowska, A. Rudnicka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, wydanie IV rozszerzone i uaktualnione, Warszawa 2014

Preparaty przeznaczone dla niemowląt ze skłonnościami do ulewań ograniczają częstość lub nasilenie epizodów ulewania, jednak nie są skuteczne w leczeniu refluksu, czyli cofania się kwasu żołądkowego do przełyku. Wybór mleka modyfikowanego tego typu jest uzasadniony jedynie u tych niemowląt, które na skutek ulewania pokarmu ponoszą straty energetyczne przez co, zbyt wolno przybierają na wadze. Decyzję o wyborze mleka medyfikowanego przeciwko ulewaniom należy podejmować z lekarzem, który powinien śledzić efekty karmienia takim mlekiem. Nie należy samodzielnie sięgać po mleko modyfikowane zawierające substancje zagęszczające ponieważ może się ono stać źródłem dodatkowych zbędnych kalorii, zwiększając ryzyko rozwoju otyłości.

Wybierając mleko modyfikowane dla swojego dziecka należy pamiętać, że w krajach Unii Europejskiej skład oraz wartość odżywcza wszystkich produktów dla niemowląt reguluje Dyrektywa Komisji Europejskiej, dlatego trudno powiedzieć że któryś z tych preparatów jest lepszy lub gorszy. Wybór preparatu powinien poprzedzać szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia i potrzeb dziecka, sposobu żywienia rodzeństwa niemowlęcia i występowania chorób oraz sytuacji ekonomicznej rodziny.

            Niemowlę, które nie może być karmione piersią powinno być żywione mlekiem modyfikowanym, ponieważ jest ono dostosowane do potrzeb oraz możliwości trawiennych tak młodego organizmu. Nie jest korzystne podawanie niemowlęciu przed ukończeniem pierwszego roku życia mleka krowiego. Podczas przygotowywania mleka modyfikowanego należy ściśle trzymać się instrukcji przygotowania podanej na opakowaniu, czyli nie wolno dosypywać więcej miarek mleka niż jest podane ponieważ wzrasta ryzyko otyłości i/lub nadmiernego obciążenia nerek dziecka. Z drugiej strony nie wolno rozpuszczać mleka w większej niż zalecana przez producenta ilości wody lub zmniejszać liczby miarek ze względu na ryzyko niedożywienia niemowlęcia. Aby zapewnić malcowi bezpieczeństwo podczas karmienia nigdy nie należy go pozostawiać samego z butelką ani powiększać dziurki w smoczku w celu skrócenia czasu karmienia ponieważ grozi to zachłyśnięciem mlekiem. Niewskazane jest także usypianie dziecka przy butelce, gdyż grozi to rozwinięciem próchnicy zębów mlecznych. Każda kobieta która musiała zrezygnować z karmienia piersią i przejść na żywienie sztuczne swojego dziecka nie powinna mieć wyrzutów sumienia, ponieważ nie oznacza to, że jest gorszą mamą.

Aleksandra Gicala

Piśmiennictwo:

  • Ciborowska H., Rudnicka A., Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, wydanie IV rozszerzone i uaktualnione, Warszawa 2014
  • Hozyasz K., Żywienie sztuczne niemowląt – rys historyczny i przegląd preparatów dostępnych w Polsce, Borgis – Medycyna Rodzinna 5/2003, s. 159-160
  • Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin., Medycyna Praktyczna
  • Woś H., Staszewska-Kwak A., Żywienie dzieci, PZWL, Warszawa 2008, 2012r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *