Dlaczego głodówki nie działają?

Głodówki

Są bardzo popularne, bo obiecują szybkie efekty. 2 tygodnie do ślubu brata? Żaden problem! Jedz liść sałaty i popijaj kawą a po dwóch tygodniach olśnisz wszystkich swoim wyglądem!…no, chyba, ze zemdlejesz z głodu….  Szkoda, że propagatorzy tych diet nie mówią, co dzieje się z organizmem później i jak to wszystko działa.

Diety głodówkowe to takie, które dostarczają poniżej Twojej Podstawowej Przemiany Materii (PPM), najczęściej ich wartość kaloryczna to 1000 – 1200 kcal lub mniej

Oznacza to, że funkcjonujesz na minimalnych obrotach i (co najważniejsze) chronisz bardzo cenne zapasy tkanki tłuszczowej – w końcu głodzisz się. Organizm nie wie jak długo będzie trwał ten stan i oszczędza swoje cenne zapasy, które zapewnią mu przetrwanie (czyli właśnie tkankę tłuszczową).

Prawdopodobnie „schudniesz”, ale głównie z mięśni i wody – te składniki są w okresie głodu mniej ważne do przetrwania. Po powrocie do dawnego sposobu odżywiania odzyskasz utracone kilogramy, prawdopodobnie z nawiązką.

Rozregulowany czy spowolniony metabolizm sprawi też, że każda tego typu dieta w przeszłości zmniejsza skuteczność prawidłowego, czyli mądrego odchudzania.

Jeśli masz na swoim koncie kilka cudownych diet np. dietą kopenhaską, dietę Dukana i kilka jeszcze innych będziesz chudnąć wolniej niż osoby, które nie mają takiej historii. Organizm ma już po prostu dość ciągłego zamieszania i przestaje reagować. Wszystko da się zrobić, ale jeśli jesteś już osobą „po przejściach” będzie to szło wolniej – musisz uzbroić się w cierpliwość – tylko tak wyjdziesz z błędnego koła ciągłego chudnięcia i tycia.

Zapomnij o dietach głodówkowych (o samych głodówkach, ale nie, jako metodzie odchudzania, napiszę jeszcze kiedyś post.) W ten sposób tylko rozregulujesz i spowolnisz swój metabolizm, efekt jo-jo jest bardzo prawdopodobny.

Co w takim razie zrobić?

Najlepiej iść do dobrego dietetyka. Dobrego, czyli takiego, który weźmie pod uwagę Twój tryb życia, stan zdrowia czy leki, jakie przyjmujesz. Wyśle Cię na badania, jeśli będzie taka konieczność i odpowie na nurtujące pytania. Zapyta, co lubisz jeść a czego nie i dopiero wtedy dopasuje do Ciebie cały plan działania.

Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie zapamiętaj jedną podstawową zasadę: Nie „odchudzaj się”. Trwale schudniesz tylko, jeśli zmienisz swoje codzienne nawyki na zdrowsze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s