Polak ( i nie tylko) głodny – Polak zły. Dlaczego?

dnia

Czy powinniśmy jeść od razu kiedy zgłodniejemy? Zalecenia dietetyczne mówią jasno: 4-5 posiłków dziennie, małymi porcjami, tak aby nie doprowadzać do dużych spadków poziomu cukru we krwi. Jedząc co 3 godziny trudno w zasadzie tak naprawdę poczuć głód. Oczywiście w ten sposób zapobiegamy napadom głodu, tak dobrze znanym tym, którzy nie jedzą nic cały dzień („bo nie mam czasu”). A wieczorem….. hulaj dusza piekła nie ma!

A tak naprawdę kiedy powinniśmy jeść? Pisze o tym wspaniały prof. Vetulani:

” …sygnał głodu powinien wychodzić wtedy, kiedy spada poziom glukozy. I tak rzeczywiście jest u zwierząt roślinożernych. Jak poziom glukozy spada, taki koń czy krowa pochylają pysk na trawę i zaczynają jeść.”

A co z ludźmi?

„Natomiast zwierzęta mięsożerne i wszystkożerne, takie jak człowiek…muszą sobie to jedzenie jeszcze skombinować(…)Sygnał głodu przychodzi odpowiednio wcześniej, żebyśmy zdążyli jeszcze sobie zwierzynę upolować (…)

Pomijając kwestię polowania, to przecież zebranie jedzenia czy jego przygotowanie też kiedyś zajmowało dużo więcej czasu niż obecnie.

Aktualnie mamy już zaburzone mechanizmy odczuwania głodu i sytości, jesteśmy otoczeni nadmiarem pożywienia, nie zawsze umiemy odróżniać sygnały dochodzące z organizmu. Jemy nie tylko wtedy, kiedy fizjologicznie jest to konieczne – Jemy w towarzystwie, bo nam źle, bo chcemy coś uczcić itp. W efekcie spożywamy często za dużo

I jeszcze jeden cytat, który bardzo wiele wyjaśnia 🙂

Przez ten czas nasze zmysły będą wyostrzone, staniemy się też bardziej skłonni do zachować agresywnych – to po to, żeby lepiej nam się polowało”

Wiadomo już dlaczego nie należy wchodzić głodnym do sklepu?  Bo jesteśmy aktualnie nastawieni na opcję „poluj”:) Wyjaśnia się też dlaczego „Polak głodny – Polak zły”. Nie wiem jak u Was, ale u mnie się to sprawdza – jak jestem głodna lepiej się nie narażać, najlepiej nie podchodzić, no chyba że trzymając jako tarczę obronną coś dobrego do jedzenia 🙂  Polecam książkę prof. Vetulaniego „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” Kto zna profesora ten wie:), kto nie zna – musi poznać 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s